Yamashin Shirogami Santoku 165mm Japanese Knife - YS-SA165W
The Japanese Santoku Knife is a general purpose kitchen knife.
Manufacturer: Tools from Japan
SKU: YS-SA165W
Key Features
  • Weight: 134g
  • Blade Length: 172 mm
  • Overall Length: 314 mm
  • Spine Thickness at Base: 2.8 mm
  • Blade Height: 46.3 mm
  • Handle: Untreated magnolia wood with black ferrule
  • HRC: 60+
  • Core Steel: Iron KU cladding over Shirogami ( White ) #1
Description
Key Features
  • Weight: 134g
  • Blade Length: 172 mm
  • Overall Length: 314 mm
  • Blade Height: 46.3 mm